KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

קטורת

קטורת – Temple incanse

על סממני הקטורת רבו המחקרים של חז"ל בנהם גדול החוקרים הנשר הגדול הרמב"ם נזכיר את החוקרים האחרונים בענין את פרופסור יהודה פליקס שכתב ספר בשם " עצי הבשמים והנוי ,וכן את פרופסור  זוהר עמר שכתב ספר חשוב ומקיף בשם "הקטורת" . אנו ננסה להסביר בקצרה על זיהוי הסממנים  שאנחנו הצלחנו להביא 

 

צֳּרִי   –balasm

 ניקרא בתורה בשם נטף, הוא אחד מארבעת הסממנים שמוזכר בתורה [ פרשת  כי תישא] הצורי הוא השרף המפורסם שנודע בימי קדם שהופק מעץ האפרסמון, שגדל באיזור עין –גדי ויש אומרים שהובא ע"י מלכת שבא למלך שלמה ותירבתו אותו בארץ ישראל , בתורה כתוב על יעקב אבינו שאומר לאחים שיורדו לשליט מצרים [שזה היה יוסף ]  מנחה שבמנחה היה  גם את הצורי, וכןמסופר על אורחת הישמעלים שקנו את יוסף ,כתוב שנשאו צורי, וכן הקטף שמוזכר במשנה זה הצורי. הצורי שזה בושם האפרסמון  היה בושם יקר מאד בזמנים עברו, ועל כך הייתה תפארתה של ארץ ישראל . רוב חכמי ישראל בהם הרמב"ם זיהו את  סממן הצרי עם  שרף של עץ האפרסמון ,

עץ האפרסמון גדל באיזור יריחו והפיץ ריח נפלא בכל האיזור , כן העיר יריחו נקראת על שם הריח שהיה ביריחו , ביריחו גידלו גם את בושם הלבונה וכן את בושם המור, לפני כ40 שנה  ניסה פרפסור יהודה פליקס לשתול יחורים של עץ האפרסמון בעין גדי , אבל לא כ"כ הצליח , אם אני יודע אז אני חושב שהיום פרופסור זוהר עמר באונבירסיטת  בר אילן הצליח לשתול יחורים של עץ האפרסמון ולגדל אותם , היום בימנו עץ האפרסמון זהו עץ נדיר ביותר שגדל פרא בכמות מוגבלת מאד באיזור תימן, וכן אומרים שבסעודיה במכה   במסגד הגדול אפה שהאבן השחורה גדלים מספר עצים של עץ האפרסמון,  דעתם של אשתורי הפרחי והאברבנל ועוד כמה חוקרים מודרנים,שזיהו את הצורי עם  שרף של שיח אילת המסטיק , השיח שרף של אילת המסטיק  מאד נפוץ בארץ ישראל אך כיום קשה להפיק ממנו שרף בכמות גדולה , בימנו השרף מגיע מיוון שבה הוא נמצא שם הרבה ,השרף היה משמש בימי קדם גם לשיפור הטעם והריח,לטיפול בצרבת ,ולריפוי הקיבה. אנחנו שמים את השרף של שיטה ערבית שזו שיטתו של רש"י ,טוב לריפוי דלקות גרון וזיכוך בקול .

צִפּוֹרֶן -clove

הציפורן נקראת השֶחֵלֶת והיא אחת מארבעת הסממנים שמוזכרים בתורה בתורה [ פרשת כי תשא ל] הציפורן הוא סממן שהזיהוי שלו קשה עקב מיעוט המידע בספרות הרחבה . הרמב"ן כתב מפורשות שזה מין רכיכה הגדלה בים וכן רבים מהחוקרים זיהו את הציפורן עם מיני חלזונות הגדלים באוקינוס ההודי ובים סוף.ויש שראו בזה קושי להקטירה במקדש בגלל היותו בע"ח טמא , יש אומרים שהציפורן הוא הקינמון הסיני הקינמון גם שימש בעבר לניקוי מערכת המין הנקבי לאחר הלידה וכתבלין, שמן המופק מהצמח משמש לניקוי מערכת העיכול ולחיזוקה.אנחנו שמנו את הציפורן המוכרת לנו כיום .

הַחֶלְבְּנָה Galbanum

במקורות חז"ל מוזכר שלחלבנה היה ריח רע והיא סימלה את אחדות עם ישראל שצריך לשתף את כולם גם את החוטאים, לפי אחד מהדעות העיקריות מזהים את החלבנה עם השרף של עץ שמצוי בקפריסין והוא קרוי " ליקוידאמבר מיזרחי" וניקרא בערבית מִיעַה ,זוהי גם דעתו של הרמב"ם והרס"ג. אנחנו הבאנו את הדעה שזהו שרף של לבנה הודי הנקרא בָחוֹר גָאוֹי שגדל באי גאוי באינדונזיה והוא המשמש היום בעיקר להקטרה.

לְּבוֹנָה Frankincense

אין כמעט מחלוקת בהקשר לזיהוי הלבונה הרמב"ם והרס"ג זיהו את הלבונה עם מה שניקרא בערבית לוּבָן, זה שרף שמופק מעץ שגדל בעיקר בהודוBoswellia,המשמש לטיפול בבעיות לב, ולשיפור הזיכרוןהוא מפיק ריח טוב מאד שהוא מוקטר ע"ג גחלים .

מוֹר -Myrrrh

המור הוא אחד הבשמים החשובים בימי קדם והוא גם אחד ממרכיבו של שמן המשחה כמו שאומר הפסוק [שיר-השירים], "אריתי מורי עם בשמי "על זיהוי המור הרמב"ם והרס"ג זיהו אותו עם בושם של אייל המושק,בעל בלוטה שמפיקים מימנה ריח טוב אייל הגדל בסיביר בטיבט ובסין כיום אייל המושק נימצא בסכנת הכחדה .אנחנו הבאנו דעתם של פרשני שונים וביניהם הרמב"ן שזה שרף המופק מעץ Commiphora,הגדל בהודי ובאתיופיה ,הוא שימש בימי קדם כתרופה להורדת רמת הסוכר ולהפחתת גזים.

קְצִיעָה-Cassia

הקציעה הינה אחד מן הבשמים החשובים שהיו בעבר . על זיהוי הקציעה יש מחלוקות בין הפרשנים , אבל ניראה שזיהויה כקנמון כסיה שזה הקנמון הסיני המוכר כיום הוא הסביר ביותר, הקנמון קסיה , טוב לתה , לריח טוב ,ולקטורת.

שִבּוֹלֶת נֵרְדְּ- Spikenard

הנרד הוא מהבשמים החשובים ביותר והוא מוזכר בשיר השירים "נרד וכרכום קנה וקנמון" , הזיהוי של הנרד עם הלבנה הרפואי שהוא הלבנדר ידוע ומפורסם זוהי גם דעתו של רש"י הנרד מאד מפורסם בארץ ישראל וגדל בה בר ,עד ימנו עושים בו כמיות מסחריות של שמן איתרי.

 

כַרְכּוֹם -Saffron

]רוב המפרשים זיהו את הכרכום עם הזעפרן קיימות גם דעות שזהו התבלין הכרכום בצבע הכתום המשמש לאכילה הזעפרן,משמש כתבלין ,לריפוי כאבי גרון ולהורדת לחץ דם בימי קדם גם השתמשו בו לצביעה של מאכלים ובגדים.

 

קוֹשְׁטְ- Costus

הקושט שימש לקטורת ולפי הרמב"ם והרס"ג הוא שימש גם סממן בשמן המשחה ,וזיהו אותו עם הקידה , רק בתקופה האחורנה היתעורר ספק בין שני מיני קושט, הסיסורה לאפה [saussurea lappa]והכאסוטוס costus]] אנחנו הבאנו את הסיסורה לאפה זהו צמח שגדל בהרי ההימלאיה ששורשיו החומים מכלים שמנים ארומטים חזקים המשמשים עד היום להכנת בשמים וקטורת , והרפואה ההודית מישתמשים בצמח לריפוי מערכת הנשימה.

קִלּוּפָה- Muscat nut bark

לפי רס"ג זוהי קליפת אגוז מוסקט, הזרע משמש סם משכר, ותכשיר נגד כאבים.

 

קֵנָּמוֹן -Cinnamon

 

רוב הפרשנים זיהו אותו עם קליפת עץ הקנמון המוכר לנו בגמרא [שבת ] כתוב שהקנמון היה גדל בירושלים כיום הקנמון מגיע מהמזרח הרחוק מסין והודו ,שימושו כמו הציפורן , וגם לחליטה תה ולניקוי מערכת המין הנקבית לאחר לידה וכתבלין .

ה"בן איש חי" כותב על סגולותיה של הקטורת:

" מנהג יפה ונכון שיביא האדם מכל המינים של י"א סמני הקטורת, שהם צרי וציפורן וכו', ויניח כל מין בפני עצמו בכלי זכוכית ויסדרם זה אצל זה כפי הסדר שהם שנויים בברייתא, על הזיז שבחדר שהוא מסב בו על שולחנו, גם יכתוב על כלי השם שלו.." (ספר "עטרת תפארת" –"כתר מלכות" עמ' 183)

Pin It on Pinterest

Share This